Haber Detayı
05 Ekim 2021 - Salı 09:37 Bu haber 1113 kez okundu
 
AKARSULARIN YAŞAMASI İÇİN İMZA
- Haberi
AKARSULARIN YAŞAMASI İÇİN İMZA

Gün geçtikçe yok olması hızlanan ormanlar, akarsular, doğa ve çevre için duyarlı insanlardan feryatlar yükseliyor.

İlçemizde yaşamı olumsuz etkileyecek olan Murat Dağı’ndaki talana dur diyen çevreciler, Banaz Çayı ve Menderes Nehri için de seslerini duyurmaya çalışıyor.

Bu doğrultuda Murat Dağı Yok Olmasın platformu tarafından bir imza kampanyası başlatıldı.

Son günlerdeki kuraklık ve kirlilik sebebiyle can çekişen Büyük Menderes Nehri için oluşturulan bölgesel bir platformun başlattığı 100 bin imza ile meclise sunulacak olan imza kampanyası için ilçemizde de bir masa oluşturularak Banazlıların da desteği istendi. Cumartesi günü Adnan Menderes Caddesi üzerinde kurulan merkezde başlatılan kampanyada sadece bir günde 300'ün üzerinde imza verildi.

Kuzey koldan Murat Dağı’ndan çıkan Banaz Çayı, Güney’de Dinar’dan çıkan çayların beslediği Menderes Nehri yok olmaya başladı. Suların azalması, dönem içinde balıkların ölmesi ve nehri besleyen akarsuların kirletilmesine karşı güçbirliği oluşturulmaktadır. Platform üyeleri ülkemizdeki nehirlerle birlikte Menderes Nehri’nin de yok olmaya başladığını, Menderes’in ülkemizin 3. en kirli akarsuyu olduğunu duyurmak ve ülkemizde bir “SU YASASI”nın çıkarılması için kamuoyu oluşturmak için imza kampanyası başlatıldı.

Konu özellikle Uşak, Afyon, Denizli ve Aydın illerini ilgilendirse de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’de geçtiğimiz günlerde Murat Dağı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulunmuştu.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: AKARSULARIN, YAŞAMASI, İÇİN, İMZA,
Yorumlar
Haber Yazılımı