Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 17:54 Bu haber 1305 kez okundu
 
81 İLDEN 81 BAYRAK DİDİM’DE SERGİLENDİ
- Haberi
81 İLDEN 81 BAYRAK DİDİM’DE SERGİLENDİ

e-Twinning projesi olarak tüm Türkiye’deki okulların katıldığı ve öğrencilerin çoğu yöresel ürünlerle tasarladıkları bayraklar 10 Mayıs 2019 günü Didim’de Valiler ilkokulunda sergilendi. 

Serginin açılışına Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Kaymakam Ömer Sevgili, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir, Emniyet Müdürü Serkan Demirci, Muharip Gaziler, okul müdürleri, ve öğrenci velileri de katıldı. 
Açılış öncesi Projenin Didim’den yürütücüsü olan Valiler İlkokulu öğretmeni Tülay Avcu projenin gelişimlerini anlattı. Öğretmen Avcu Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşından dizeleri de okuduğu konuşmasında; “Bayrak, bir ülkenin bağımsızlığının simgesidir. Türk bayrağının ise rengini şehitlerimizin kanından alması vatan için kutsal bir anlam taşımaktadır. 
Bayrağın öneminden Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşında "o benim milletimin yıldızıdır parlayacak, o benimdir o benim milletimindir ancak." diyerek bahsetmiştir.
Ulusal bilinci uyandırmak için bayrak sevgisini, tüm bireylere küçük yaşlarda aşılamamız gerekir. İşte bu bilinçle 81 ilden her yaştan öğrencilerimizle bayrak tasarımları yaptık. Bayrak tasarımlarımız önce Konya Çumra'da sergiye başladı. Sırasıyla Konya merkez, Düzce, Sakarya, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Yozgat, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir derken bugün Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün destekleri ile okulumuzda ve 81 ilimizin çoğunda sergilenecektir.
Azerbaycan ortaklarımız için de Azerbaycan ve Türk bayraklarını birlikte tasarlayıp, Azerbaycan ortamlarımıza ulaştırdık onlarda Bakü’de sergi yapacaklar.” dedi. 
Daha sonra konuşma yapan Didim Kaymakamı Mehmet Türköz; projeyi yürüten öğretmene öğrencilerine ve Türkiye’den bu projeye katılan öğretmen ve öğrenciler teşekkür etti ve yürütülen projede Türk bayrağının vatanın tümünü temsil ettiğinin güzel bir örneği olduğunu söyledi ve başarılar diledi. Çocuklara erken yaşlarda vatan ve bayrak sevgisinin aşılanması önemli olduğunu söyledi ve “Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır, Vatan; eğrer uğrunda ölen varsa vatandır” dizelerindeki gibi Türk bayrağının tüm dünya bayraklarından daha anlamlı gelmesinin sebebi de bu kandır dedi. 
Daha sonra serginin açılışını yapan protokol sergideki eserleri tek tek gezdi ve Öğretmen Tülay Avcu’dan bayrakların detayları hakkında bilgiler aldı.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erkin SARIOĞLU
Etiketler: 81, İLDEN, 81, BAYRAK, DİDİM’DE, SERGİLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı