Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 10:29 Bu haber 1542 kez okundu
 
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI
PAZAR GÜNÜ YAPILAN ŞENLİKTE YEREL SANATÇILARA AĞIRLIK VERİLDİ. BAŞKAN ARPACI YENİDEN YÖRÜK BEYİ SEÇİLDİ
- Haberi
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI

İlçemizdeki 15. Yörük Şenliği bu yıl da en güzel şekilde yapıldı.

Banaz Bulgaz Dağı Yörükleri Yardımlaşma-Dayanışma ve Kültür Etkinlikleri Derneği’nin geleneksel hale gelen “Yörük Şenliği”nin 15.si pazar günü yapıldı. Yörük kültürünü tanıtmak ve yaşatmak amacıyla bu yıl 15. kez düzenlenen Yörük Şenliği Kızılhisar Köyü Üzeyir Yaylası'ndaki şenlikte binlerce vatandaş bir araya geldi.

Dernek yönetiminin günlerce verdiği uğraş sonucunda yine güzel bir şenlik yaşandı. Başta Yörük Beyi Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı olmak üzere, Dernek Başkanı Yılmaz Uğur, Başkan Yardımcısı Yasin Aydepe ve Onursal Başkan Hüseyin Demir’in özverili çalışmaları sonucunu verdi. İstanbul seçimi sebebiyle siyasilerin zayıf katılımına rağmen vatandaşların ilgisi yoğun oldu.
Şenliğin açılışına Vali Funda Kocabıyık, Vali Yardımcıları Ömer Kalaylı, Meral Batı Demirbaş, Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Banaz Belediye Başkanı ve Yörük Beyi Zafer Arpacı, İl Jandarma Komutanı Albay Yalçın Baysal, İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir, il genel meclisi üyeleri, daire müdürleri, Yörük dernekleri temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.
Şenlik saat 10.30'da İstiklal Marşı ve sonrasındaki Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Mehteran ekibinin gösterisi izlendi. Sahneye çıkan Yerel Sanatçılardan Garip Ali, yöresel türkülerle müzik ziyafetine iyi bir başlangıç yaptı.
Arada yapılan plaket ve ödül töreninde derneğe ve şenliğe katkıda bulunan, destek olanlar onurlandırıldı. Bu bölümü geleneksel Güzellik Yarışması izledi. Yarışmanın küçükler kategorisini Berra Tuncer ile Asya Aytepe’nin birinciliği ile, büyükler bölümünde ise Yazıtepe köyünden Safinaz Bunarbaşı, Ayvacık köyünden Emine Dural ve Dümenler köyünden Fatma Banaz üçlüsünün sıralamasıyla belirlendi.
Yonga Grubu’nun seslendirdiği türkülerin ardından En Güzel Çadır yarışmasında da Yazıtepe köyü birinci, Kızılhisar köyü ikinci ve Comburt köyü de üçüncü olarak tespit edildi.
İlçemizin Küçükler köyünün gelini olan Fatma Meşe Öz sahneye iyi bir çıkış yaparak Uşak yöresi türkülerini coşkuyla seslendirdi. yaklaşık 1 saat sahnede kalan Öz, neşeli ve samimi tavırlarının yanında gür sesiyle Üzeyir Yaylasını inletti. Aynı zamanda dernek yönetimini ve protokolü coşturarak sahnede oynadıkları oyunlara eşlik etti.
Programın arasında Uşak Valisi protkolle birlikte çadırları gezip katılanlarla sohbette bulunarak birlikte fotoğraf çektirdi. Şenliğe konuk olarak gelen dizi ve filmlerde Atatürk’ü canlandıran Yalçın Mıhçı ile de ilgilenerek kendisiyle sohbet etti.
Şenliklerle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Funda Kocabıyık , Yörüklerin yüzlerce yıldır özünden ve benliğinden kopmadan geleneklerini, milli manevi değerlerini yaşattıklarını belirterek, ”Bağımsızlıklarına düşkün, devletine sıkı sıkıya bağlı Yörüklerimiz, yerleştikleri yerde geldikleri yeri, aldıkları terbiyeyi unutmayarak Anadolu'ya ve Türklüğe bağlılık göstermişlerdir. Yörükler atalarının eski yaşantılarını olduğu gibi, hiç bozulmadan koruyan Türkmenlerdir. Bu kapsamda değerlendirildiğinde Yörük kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması önemlidir" dedi.
Şenliğin assolisti Aslı Şahin ise finalde sahne aldı. Herkese hitap eden müzik ve şarkılarıyla yayla konuklarına güzel saatler yaşattı. Halkın arasına girerek hep birlikte söyledikleri şarkılarla programını tamamladı. Şenliklerin son bölümünde ise cirit gösterileri vardı. Atlıların başarılı performansları ile heyecan dolu bir cirit gösterisi izlendi. Üzeyir Yaylası’ndaki 15. Yörük Şenliği fazla popüler sanatçıların olmaması sebebiyle geçtiğimiz yıllara göre biraz zayıf olsa da yeni yönetim kendi çapında iyi bir etkinliğe imza atmış oldu.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: 15., , YÖRÜK, ŞENLİĞİ, YAPILDI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI
15. YÖRÜK ŞENLİĞİ YAPILDI
Yorumlar
Haber Yazılımı