Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 13:00 Bu haber 897 kez okundu
 
- Haberi

Banaz Kayamakamı Oğuz Alp Çağlar “Büyüoturak belediye binası onarılarak, aromatik bitki yağı çıkarma ve işleme merkezine dönüştürüleceğini söyledi.

Banaz Kaymakamlığı toplantı salonunda “Büyükoturak Doğal Yaşam Köyü” projesinin ilk toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıya Zafer Kalkınma Ajansı yetkilileri, Banaz Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem, Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ve muhtarlar katıldı.
Kaymakam Çağlar, bu sene Büyükoturak köyümüzde, 100 dekara yakın lavanta ekimi yaptırdık. Köylümüzün kendi yetiştirdiği aromatik bitkiler, bu tesiste işlenip pazarlanabilir hale getirilecek.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Uşak Valiliği İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan, Banaz Kaymakamlığı ve Banaz Ziraat Odasının da ortağı olduğu “Büyükoturak Köyü Doğal Yaşam Köyü” projesi, kabul edilerek desteklenmeye hak kazanmıştır.
1.440.900 TL bütçeye sahip olan projemiz, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından 90 oranında desteklenerek, 1.200.000 TL hibe desteği alacaktır. Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Tarım İlçe Müdürlüğünün de iştirakçi olduğu proje çerçevesinde, Lavanta başta olmak üzere, çeşitli aromatik bitkilerin yetiştirilmesine ilişkin eğitimlerin verilmesi, ekim-dikiminin arttırılması, üretilen tıbbi-aromatik bitkilerin işleneceği üretim tesisleri kurularak elde edilen nihai ürünün pazarlanması hedeflenmektedir.
Proje sahibi İl Özel İdaresi de 240.000 TL eş finansman ile proje bütçesini tamamlayacaktır.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı