Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 10:19 Bu haber 1605 kez okundu
 
İLÇEMİZDEKİ 2 BÜYÜK OKUL BİNASI DEPREME DAYANIKSIZ ÇIKTI!
- Haberi

İlçemizde uzun yıllardır eğitim veren okullardan ikisinin Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Emlak Daire Başkanlığı tarafından yapılan deprem performans analiz sonuçlarına göre depreme dayanıklı olmadığı tespit edilerek yıkım kararı verildi.
Valilik ve kaymakamlık tarafından öğrencilerin can güvenliği her şeyden önce geldiği için bu binaların acilen boşaltılması kararı alındı.
Bu kapsamda bazı illerle birlikte ilçemizde eğitim veren Şehit Necati Sargın Anadolu Lisesi ve Şehit Tuncay Durmuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi acilen boşaltılarak yıkılmasına karar verildi.
Konuyla hakkında edindiğimiz bilgilere göre; Yıkılacak okullarda eğitim gören yaklaşık 730 öğrencinin mağdur edilmemesi için bir düzenleme yapıldı. Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar’ın başkanlığında yapılan planlamada ilk olarak 31 Ağustos Ortaokulu öğrencilerinin Cumhuriyet Ortaokulu’nda sabahçı ve öğleci olarak eğitim göreceği belirtilmişti. Fakat Öğrencilerin can güvenliği açısından yani Ankara-İzmir asfaltından geçmek zorunda kalacaklarından dolayı iptal edildi.
Son yapılan planlamaya göre Miyase Tanış Kız İmam Hatip Lisesi ve Durmuş Tanış Anadolu İmam Hatip Lisesi ayrı katlarda olmak şartıyla Miyase Tanış Kız İmam Hatip Lisesi’nde birleştirildi. Buna göre Banaz İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri boşalan Durmuş Tanış Anadolu İmam Hatip Lisesi binasında eğitim görecekler.
İmam Hatip Ortaokulunda ise Şehit Necati Sargın Anadolu Lisesi öğrencileri eğitim görecek. Eğer İmam Hatip Ortaokulu da yetersiz gelirse kalan öğrenciler Banaz Halk Eğitimi Merkezinde bulunan boş sınıflarda derslerine devam edecekler.
31 Ağustos Ortakulu ise ikili öğretime çevriliyor. Sabah 31 Ağustos Ortaokulu öğrencileri, öğleden sonra Şehitler İlkokulu öğrencileri eğitim alacak. Buna göre Şehit Tuncay Durmuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri de Şehitler İlköğretim Okulunda eğitim alacak.
Başta ilçedeki eğitim kurumlarının düzeninin bozulmaması için eğitim verilecek kiralık boş binalar arandığı fakat ilçede uygun binaların bulunamadığı için böyle bir çareye başvurulduğu ifade edildi.
Yıkılan okulların 2020 yılı planlamasına göre yıkımı ve yeni bina yapılması için ilk sıraya alındığı belirtildi.
İlçe yetkililerine ve siyasilerine düşen görev ise bu konuyu yakından takip ederek önümüzdeki yaz tatilinden sonrasına kadar binaların yapılması ve önümüzdeki yıl eğitime yeni okullarda başlanması hedeflenmektedir.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı