Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 11:19 Bu haber 768 kez okundu
 
- Haberi

Murat Dağında yapılacak altın arama çalışmaları hız kazandı. Dağın Kütahya tarafındaki ÇED Raporu gelişmesinin ardından önümüzdeki günlerde Uşak tarafında da çalışmaların başlayacağı yönünde iddialar ortaya çıktı.
Yapılacak bu çalışmalarla Ege Bölgesinin hayat kaynağına adeta hançer saplanacak. Kütahya’nın Gediz İlçesi’ne bağlı Karaağaç Köyü’nde çıkarılması planlanan altın-gümüş madeni için “ÇED olumlu” raporu 8 Mayıs 2019 tarihinde verildi.
Bir tarafı ilçemize bakan ve sınırlarımız içinde yer alan Ege’nin en yüksek dağı olan, Türkiye’nin yüzde 40’ını sulayan ve Türkiye deprem haritasına göre 1. derecede tehlikeli deprem bölgesi içerisinde yer alan Murat Dağı’nda altın-gümüş madeni projesine izin verildi. Maden projesinin hayata geçirilmesi durumunda içme ve yer altı sularının yok olacağı ve bölgede kuraklığın baş göstereceği belirtiliyor.
Çevreciler ve yöre halkı Murat Dağı’nda maden çıkarılması girişimlerine karşılık Uşak, Kütahya ve Eskişehir’de oluşturulan guruplarla doğa katlinin önüne geçmeye çalışılıyor. Konunun ulusal basında da yer almaya başlamasının ardından çeşitli sivil toplum kuruluşları, belediyeler, köy muhtarlıkları ve vatandaşlar Murat Dağı’nda altın çıkarılmasını dur denilmesini istiyorlar. Bu çalışmalar sonuç vermezse Murat Dağı ile birlikte Ege Bölgesi’nin büyük bir bölümüyle İç Anadolu Bölgesi’nin batı kesiminde yaşam olumsuz etkilenecek.
İçme suları ve hava siyanürle kirlenecek, başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklarda artışlar olacak, 1. derecede deprem kuşağında olan bölgede dinamitlerin patlatılmasıyla fay hatları harekete geçecek.
Ülkemizde bin metre rakımın üzerinde sulu tarım ve hayvancılık yapılan ender yerlerden birisi olan Gediz ve Banaz köylerinde kesinlikle bu avantajların sone ereceğini belirten yer bilimcileri ve uzmanlar Murat Dağı’na sahip çıkılmasının hayati bir konu olduğunu söylediler.
Bölge halkının tam olarak konuyu kavrayamadığını belirten çevreciler, sondajların başlamasının sonrasında her şey için geç kalınmış olacağını belirttiler. Geçen hafta da yörede yaptığımız inceleme ve görüşmelerde köylülerin madenlerde çok yüksek paralara çalıştırılacağı ve çıkarılan altının ülkemize kalacağı yönünde görüşler ortaya atıldığı iddia edildi. 
Konuya duyarlı olan çevreciler ise başta yöre köylüleri ve tüm vatandaşlar olmak üzere, dağlarına, ormanlarına, sularına sahip çıkmaları gerektiği aksi taktirde maden çalışmalarından üç beş yıl sonrasına kadar kendi köylerini ve topraklarını bırakıp gitmek zorunda kalacaklarını belirttiler.
Biz de diyoruz ki bu güzelim doğaya, sularına, ormanına, binlerce çeşit yaban hayvanına, kısacası MURAT DAĞI’na sahip çık diyoruz. Yarın çok geç olabilir.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı