Haber Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 11:14 Bu haber 455 kez okundu
 
- Haberi

Yeni çıkarılacak yargı reformundaki bir madde Basın İlan Kurumu’ndan ilan alan gazetelerin yaşamasını imkansızlaştırıyor. Yargı Reform Strateji Belgesi'ndeki sözkonusu madde, gazetelerin geleceğini tehdit ediyor.
Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı Yargı Reformu Strateji Belgesinde, gazeteler için hayati önemde bir madde yer aldı. Belgeye göre resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının, yaygın/yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu kalkacak. Basın İlan Kurumu tarafından gazetelere paylaştırılan ilanlar, yazılı basını ayakta tutan en önemli gelir.
Döviz kurlarındaki artış nedeniyle kağıt ithalatında darbe yiyen gazeteler, BİK gelirlerinin kesilmesinin aksine artırılmasını istemişti. Henüz taslak halindeki belgenin açıklanmasının ardından Basın İlan Kurulu (BİK) yetkililerle bir dizi görüşme yaptı. BİK Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ve Genel Kurul Üyesi Şevket Erzen ile Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir Ankara’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.
Ziyaretler sırasında resmi ilanları gazetelerde yayınlamamanın sakıncalarının aktarıldığı rapor da teslim edildi. Rapor, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Adalet Komisyonu Sözcüsü Gülay Samancı, Adalet Komisyonu Katip Üyesi Belgin Uygur, Adalet Komisyonu Üyeleri  Emine Yavuz Gözgeç ve Tufan Köse’ye sunuldu.
İcra-iflas ve ihale ilanları başta olmak üzere resmi ilanların, yazılı basın can suyu niteliğinde olduğunu dile getirildi. Gazetelerin kamu görevi yaptıklarını vurgulanırken, “Sektörümüz milli güvenlik, ulaştırmahaberleşme, eğitim gibi bir kamu görev alanıdır. Tüm dünyada kitle iletişim sektörü kamu tarafından desteklenen, kamu yararına hizmeti için özgürlük imkânı açılan özel bir alandır.
10 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM’
Yazılı basının istihdama da önemli bir katkı sunduğunu belirten Arslan “Yargı Reformu Paketi’nde öngörüldüğü şekilde bir değişiklik yapılması halinde 10 bin kişiye yakın istihdamda çok ciddi kayıplar yaşanacak, kamu verdiği ilanlar yolu ile oluşturduğu sigorta ve vergi gelirlerinden mahrum kalacak, reklam eşdeğerleri yolu ile ortaya çıkan devasa katma değer yitecektir” dedi.
“Sayın Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanımızın bu tek taraflı bakış açısının doğurduğu yaklaşımı düzelteceğine, gazeteler için ‘can suyu’ anlamı taşıyan resmi ilan gelirlerinin düşmesine neden olacak bir düzenlemeye gitmeyeceklerine inanıyoruz.”
BASIN ÖRGÜTLERİ DE AYAKTA
Çıkarılacak yasanın Anadolu basınını tamamen bitireceğine dikkat çeken basın örgütleri, gazeteci cemiyetleri, federasyonlar ve konfederasyonlar da yasanın çıkmasının yaklaşık bin 200 yerel gazeteyi doğrudan etkileyeceği, bunun yerel gazetelerin ölüm fermanı olduğunu dile getirdiler. En az 10 bin kişiye istihdam sağlayan Anadolu basınının resmi ilanlarla yaşadığını, bunu kesmenin bu yayın kurumlarının nefesini kesmek olduğu belirtildi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı