Haber Detayı
03 Temmuz 2018 - Salı 11:24 Bu haber 16481 kez okundu
 
YÖRÜKLER DERNEĞİ’NİN 14. YÖRÜK ŞENLİĞİ ÜZEYİR YAYLASINDA YİNE COŞKULU KALABALIKLA YAPILDI
Bölgesel Haberi

İlçemizde faaliyet gösteren Bulgazdağı Yörükleri Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Etkinlikleri Derneği’nin faaliyetlerinden olan Yörük Şenliği’nin 14. sü Üzeyir Yaylasında yapıldı. Şenliğin organizasyonunu üslenen Banaz Belediye Başkanı Yörükbeyi Zafer Arpacı, ilçeye yakışır bir şenlik düzenlenmesi için önemli katkılar sağladı. Şenliğe Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay, İsmail Güneş, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, İl Özel İdare Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, İl Genel Meclisi Üyesi Abdulkadir Kılıç, Akparti İlçe Başkanı Eşref Çelik, CHP İlçe Başkanı ve Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem, Hamali Harmandalı Yörük Türkmen Derneği Başkanı Rahim Kartal ve birçok yörük dernekleri başkan ve yönecilileri ile yörük obalarından çok sayıda konuk şenliğe katılım sağladı.

Kızılhisar köyünün eşsiz güzelliklere sahip Üzeyir Yaylası yine kalabalık bir şenliğe ev sahipliği yaptı. Akın akın yaylaya göç eden vatandaşlar hem kültürel faaliyetlere tanıklık yaptı hem de güzel bir piknik havası yaşadılar.
Günler öncesinde alanda hazırlık çalışmaları yapan Banaz Belediyesi personeli ve dernek idarecileri alanı hazır hale getirdiler. Alanda toplanmaya başlayan vatandaşlar erken saatlerden itibaren Kütahya Mehter Ekibi, Bergama Kılıç Kalkan ve Kınık Halk Oyunları ekiplerinin hazırladıkları programı izlemeye başladılar. Saat 11.00 civarında resmi program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Sonrasında ise protokol konuşmaları yapıldı.
İlk olarak Dernek Başkanı Remzi Kızıl vatandaşlara seslendi. Şenliği 14. kez zor şartlar altında gerçekleşmeyi başarmalarına rağmen kendilerini başarılı bulmadıklarını belirten Kızıl, bu şenliği uluslararası düzeye çıkardıklarında ve “Yörük Yaşamı” nı, gelenek ve göreneklerini toplantılarla, sempozyumlarla anlatmaya çalıştıklarında hedeflerine ulaşacaklarını vurguladı. Başkan Remzi Kızıl özellikle bu şenliğin başarıyla gerçek-leşmesinde büyük katkıları olan Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı’ya çok teşekkür ettiklerini belirtti.
Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı’da kendilerine “Yörük Beyi” ünvanını layık gören vatandaşlara teşekkür ederek bunun için ellerinden gelen çalışmalarını yaptıklarını söyledi. Arpacı, yaşamlarımızın yörük geleneklerine yakın olmasına rağmen yılda bir kez de olsa bunu bir şenlikle pekiştirmekten mutluluk duyduklarını anlattı. Başkan Arpacı ayrıca mümkün olduğu sürece bu şenliğe yaşatmaya çalışacaklarını belirtti.
Banaz Kaymakamı İrfan Demiröz ise ilk kez katıldığı şenliği oldukça kalabalık ve coşkulu bulduğunu belirterek katılmaktan onur duyduğunu söyledi. Türk soyunun Yörüklerden geldiğini belirten Kaymakam Demiröz, yaşamlarıyla Türk soyunun temelini oluşturan yörüklerin var olduğu sürece Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşayacağını söyledi.
Milletvekili Mehmet Altay’da geçen hafta gerçekleşen seçimle ilgili olarak kendilerine yeniden bu göreve layık gören vatandaşlara teşekkür ederek konuşmasına başladı.
Yörüklerin toplumun vazgeçilmez unsurları olduğu, yaşamları ve kültürleriyle toplumun temel taşları olduklarını bildiklerini belirtti. Bu önemli şenliğin düzenlenmesinde büyük fedakarlıkları olan Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı ve Dernek başkan ve yöneticilerini tebrik ettiğini vurguladı.
Programa ilerleyen saatlerde katılan Milletvekili İsmail Güneş ve Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’da birer konuşmayla şenliğe verdikleri desteği vurguladılar. Protokol konuşmalarının ardından sponsorlara ve şenliğe destek veren daire müdür ve amirlerine plaket töreni yapıldı.
Dernek Başkanı Remzi Kızıl, 2018 Yörük Beyi ünvanının tekrar Belediye Başkanı Zafer Arpacı’ya verildiğini belirterek yeni Yörük Beyi’ni Zafer Arpacı olarak ilan etti.
Şenliğin müzik ve eğlence bölümü ise Aşık Coşkun ile başladı. Coşkun yöresel türkülerini seslendirdi. Alim Toker konseri ise coşkunun artmasına sebep oldu. Program arasında Türkiye’nin çeşitli yörelerinden gelen 100'ün üzerindeki yörük dernekleri başkan, yönetici ve temsilcilerini Başkan Zafer Arpacı tarafından hediyeler takdim edildi.
Yapılan “Güzellik Yarışması”nda ise bu yılın “Güzellik Yılı” olması sebebiyle tüm güzeller “Yörük Güzeli” olarak ilan edildiler. Yöresel sanatçı Garip Ali, derlediği ve bestelediği güzel türküleriyle bir müzik ziyafeti sundu. Ünlü sanatçılar kervanı da Ankaralı Yasin ile başladı. Güzel türkülerle kendisini dinlettiren Yasin, Ankara havalarıyla seyircileri coşturdu, eğlendirdi. Bir saatlik konserinde üstün performansı sebebiyle Ankaralı Yasin’e Başkan Zafer Arpacı plaketle vererek Banaz anısına katkı için Eşme desenli bir kilim hediye etti.
Programın finalindeki konuk sanatçı ise Gizem Kara idi. Bir televizyon kanalında program hazırlayıp sunan sempatik ve güzel sanatçı Gizem Kara şenliğin sonuna damga vurdu. Özellikle damar ve slov şarkılarıyla izleyenleri adeta başka bir dünyaya götürdü. Sevimli sanatçı Kara da Belediye Başkanı Arpacı tarafından plakette onurlandırılarak hediyelerle uğurlandı. Bu yıl ki Yörük Şenliği’de cirit gösterileriyle tamamlandı.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı